Jak przedłużyć żywotność wałków WOM ?

Teraz jest najlepszy czas na przegląd swojego wałka WOM.

Przygotowaliśmy dla Was 4 wskazówki, które przedłużą żywotność Waszego wału przegubowo teleskopowego.

 

1. Utrzymuj w czystości wałek przekaźnikowy
Jest to najważniejsza zasada w konserwacji i użytkowaniu wałka przekaźnikowego: utrzymuj wałek PTO w czystości i regularnie go czyść. Zwróć uwagę że często po odłączeniu WOM kładzie się go na ziemi. Wtedy zwłaszcza przy smarowaniu WOM – przylega do niego dużo brudu i piasku. Powoduje to zużycie podczas kolejnej pracy wału, ponieważ piasek i smar są idealną pastą do szlifowania.

 

2. Prawidłowo przechowuj wałek przekaźnikowy
Jeżeli Twoja maszyna ma taką możliwość aby zawiesić lub położyć wałek to polecamy skorzystać z tego rozwiązania. Jeśli Twoja maszyna nie ma takiego punktu zawieszenia, to nie używaj do tego łańcucha blokującego osłonę. Ten łańcuch ma za zadanie aby ​​tarcza się nie obracała.  Niestety nie nadaje się do podnoszenia pełnego ciężaru wałka. Jeśli nie masz takiego punktu zawieszenia? Spróbuj samemu wykonać taki punkt, możesz wykorzystać do tego wspornik lub łańcuch.

 

3. Smarowanie jest bardzo ważne
Smarowanie jest najważniejsze!  Dotyczy to zarówno profili, jak i innych części WOM, takich jak sprzęgła, krzyżaki. Jeśli smarowniczka znajduje się w trudno dostępnym miejscu możesz przy następnej naprawie tego wałka poprosić o zamontowanie np krzyżaka ze smarowniczką w innym miejscu, bardziej dostępnym.  Zwykle do smarowania można użyć standardowego smaru. Częstotliwość liczby cykli smarowania różni się w zależności od producenta oraz części jaką chcemy nasmarować. Może on wynosić od 8 godzin pracy do nawet 250 godzin pracy. Im częściej smarujesz tym dłużej na wałku pracujesz!

 

4. Trzymaj się maksymalnego kąta roboczego
Wały przegubowe są wykonane w celu pokonywania określonych odległości i kątów w napędzie. Istnieje jednak granica. W przypadku standardowych przegubów uniwersalnych obowiązuje zasada, że ​​mogą one pracować maksymalnie w 25 ° przy pracy ciągłej. Może to przez krótki czas wynosić 45 °. Istnieją sprzęgła  tak zwane szerokokątne do pracy z większymi kątami. W trybie ciągłym mogą one pracować maksymalnie przy 25 °, przez krótki czas może to być nawet 70 ° do 80 °. Zwłaszcza w przypadku sprzęgieł szerokokątnych żywotność jest znacznie skrócona w przypadku długotrwałej pracy pod (zbyt) dużymi kątami.