Gdzie szukać części?

Czy w sytuacji, gdy na rynku dostępny jest każdy, możliwy towar, możemy mieć kłopot z uzyskaniem tego, czego szukamy? I tak i nie, ponieważ nie zawsze poszukujemy czegoś, co jest jeszcze produkowane.
Pomimo wzrastającej ilości nowych aut jeżdżących po naszych drogach, a co jest wynikiem szerokiej dostępności do kredytów samochodowych, czy leasingu, ciągle jeszcze pozostają w naszych garażach samochody, pamiętające nawet ubiegły wiek. Może więc się zdarzyć, że części zamienne do takiego auta nie są już produkowane, ale czy wówczas musimy oddać swój samochód na złom? Niekoniecznie, tym bardziej wtedy, kiedy jesteśmy z nim związani jakimiś miłymi wspomnieniami albo i z designerskiego powodu, gdyż takie podstarzałe auto sprawia wrażenie wozu zabytkowego.
Regularne przeglądy techniczne takiego samochodu pozwolą na utrzymanie go w wysokim stanie technicznym, ale jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, że mechanik samochodowy, który będzie nam taki samochód serwisował, musi być prawdziwym pasjonatem motoryzacji. Takim, dla którego sklep z częściami zamiennymi nie jest jedynym możliwym punktem, gdzie można takie części pozyskać, ale poszuka ich również gdzie indziej, na przykład na aukcjach internetowych i zrobi to sam, chociaż w naszym imieniu. Sam, ponieważ to on będzie najlepiej wiedział, czy części te, do zamontowania w danym aucie się jeszcze nadają.
Są także jeszcze inne sposoby, jak kontakt z samym producentem aut, w którego magazynach mogą się jeszcze znajdować stare zapasy jakichś części i co wcale nie jest rzadkością, a także regeneracja części, prowadzona przez wyspecjalizowany warsztat samochodowy. Często zresztą trzeba połączyć zakup na aukcji internetowej z regeneracją, gdyż nie ma większego wyboru albo użyć ostatecznej możliwości, czyli zastosować zamiennik.
W każdym wypadku decyzję o montażu powinien podejmować fachowiec, a taki, który będzie pytał właściciela auta o zdanie co do wyboru jakiejś części, fachowcem zdecydowanie nie jest.